Chceme-li alespoň v rámci možností brát současnou situaci pozitivně a vytěžit z ní maximum, můžeme začít třeba u sebeučení. Nemyslím teď žáky a studenty, kterým nezbývá nic jiného než se učit doma a nést zodpovědnost za své výsledky. Myslím všechny ostatní, kteří mají chuť se zastavit a podívat sami do sebe.
Sdílej článek
Trpělivost, empatie, komunikace. To jsou například schopnosti, které můžeme trénovat. Ale i vaření, šití a jiné dovednosti a koneckonců vzdělávat se můžeme v nejrůznějších oblastech. Také jste něco odkládali na dobu, až na to bude čas? Ten nyní přišel.
Co k tomu potřebujeme
Ať už v domě se zahradou, nebo jen v malém bytě, každý potřebuje alespoň na chvíli malý kousek soukromí. Měli bychom být vzájemně tolerantní a dopřát si chvilky klidu. Prostřídat se u práce, domácích povinností i v péči o děti a nechat každého člena rodiny na chvíli se „zašít“. V malých bytech je to náročnější a o to ohleduplnější musíme být.
Jak předejít ponorkové nemoci
Za běžných okolností se na partnery a děti těšíme a chceme každou volnou chvilku strávit společně. Doba je hektická, má na nás vysoké nároky a na rodinný život zbývá jen omezený čas a prostor. V těchto týdnech mnozí z nás řeší opačný problém. Příliš mnoho času, který spolu musíme, ale neumíme trávit, nejsme na to zvyklí. K tomu se přidá stres pramenící z obav o zdraví, finanční situaci rodiny, ale i celkový stav společnosti. Je to situace, která na nás klade zcela jiné, ale opět vysoké nároky.
Prevence je důležitá
Pokud máte štěstí a můžete pracovat z domu, rozlišujte mezi časem na práci a na ostatní aktivity. Učešte se, namalujte, oblečte, a jakmile s prací skončíte, převlečte se. Nebo si vytvořte jakékoliv vlastní rituály, které vám pomohou tento čas jasně definovat. Čtěte, pracujte na zahrádce, vylepšujte obydlí, věnujte se rukodělným aktivitám. Právě ty jsou účinné v boji proti úzkostem. Šijte (nemusí to být zrovna roušky, zkuste si ušít pěkné tričko pro radost), vyzkoušejte nový recept, hrajte s dětmi hry, na které nemáte jindy čas. Buďte vděčni za to, že vás situace nutí být vašim dětem blíž. Cvičte, sami každé ráno nebo s dětmi při otevřeném okně, pokud počasí dovolí. Dodržujte denní režim a spánkovou hygienu. To, že děti nemusí ráno vstávat brzy, by neměl být důvod k ponocování u televize či počítače. Rutina je dobrá pro malé děti a v krizových situacích prospěšná i pro všechny ostatní. Byť se to ze začátku může zdát směšné, po několika týdnech takový režim oceníte, emočně se budete cítit lépe. Není nic špatného na tom, udělat si rozvrh dne, kterým se budete řídit.
Jak naložit se strachem
Klidně si i z takto vážné situace udělejte legraci. Na to jsme jako národ velice šikovní. Smysl pro humor pomáhá. Podporujte se, vyjadřujte obavy, buďte v tom společně. Mluvte s dětmi o tom, co se děje, proč musí dodržovat opatření, buďte jim příkladem. Při vysvětlování nepodléhejte emocím, děti jsou na to citlivé a orientují se ve značné míře i podle tónu hlasu a mimiky. Mluvte o tom s rodinou, přáteli. Vysvětlujte situaci také seniorům, kteří se v ní často neorientují.
Udělejte si zásoby, jestliže vás to uklidní. Není třeba skupovat celé obchody, ale mnoha lidem se uleví při vědomí, že mají z čeho vařit celý měsíc. Dodržujte veškerá opatření, sledujte informace, ale filtrujte je. V okamžiku, kdy máte pocit, že už je toho na vás moc, raději zpravodajství vypněte a jděte na vzduch, i kdyby to měl být pouze balkon. Jestli můžete, běžte se projít do přírody. Když jeden den nebudete sledovat vývoj situace, nic se nestane, ona bude pravděpodobně dost podobná i následující den. Bohužel. Máte-li možnost a pocit, že vám to udělá dobře, pomáhejte ostatním. Možností je řada i bez osobního kontaktu. V případě, že zjistíte, že vás strach ovládá po většinu času a nemůžete myslet už na nic jiného, vyhledejte odbornou pomoc. Nemocnice, poradny a neziskové organizace v nějakém režimu fungují a nenechají vás bez podpory. Některé formy jsou placené, jiné zdarma, některé online.
Nepodléhejme panice z obtížné situace, denně se dějí mnohem závažnější události, než nyní prožíváme my, a tím nechci situaci nijak zlehčovat. Ta je vážná, ale díky možnostem vyspělé společnosti a disciplíně každého z nás je řešitelná. Naopak se každý den děje také mnoho dobrých a pozitivních věcí. Některé z nich jsou nyní vidět víc, jako třeba vzájemná solidarita, jiné musíme vyhledávat, ale i to může být prostředek pro udržení optimismu. Třeba se z toho alespoň na chvíli poučíme, uvědomíme si, že blahobyt není samozřejmost, a budeme vděčni za věci, které považujeme za samozřejmé – například pitnou vodu a očkování.
_tip_