Dětská rádia na Pigy.cz

Horké letní dny v těhotenství? Spolehněte se na svatou trojici: chládek, stín a vodu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Poslední dny už jasně naznačují, že pořádné teplé letní dny jsou tady. Všeobecně je to spíše důvod k radosti. Můžeme odhodit vrstvy oblečení, vytáhnout plavky a vyrazit k vodě. Nicméně těhotné ženy, obzvlášť ty, které už nosí větší bříško, mohou vedra pěkně potrápit. Jak se tedy nastávající maminky mohou efektivně bránit horku?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Některá základní ochrana před přehřátím v letních parnech platí pro každého. Primárně jsou to dodržování pitného režimu, pokrývka hlavy a použití opalovacího krému.

Těhotným ženám však bývá horko dřív, než se teplota vyšplhá k tropům – vlivem zrychleného krevního oběhu a přibývajících kil). Když pak horka skutečně nastanou, je dobré vědět, co nastávající mamince může pomoci.

Chlaďte se

Velmi efektivní je chlazení zápěstí a kotníků. Prostě si na chvilku dejte zápěstí pod proud studené vody, nebo si dopřejte rychlou vlažnou až studenou spršku. Úlevné je opřít si nohy o chladnou stěnu nebo si kolem kotníků omotat mokrý ručník. Mokrým ručníkem na čelo či za krk také nic nezkazíte. Ano, elegance jde v tu chvíli stranou, ale když je ženě v pokročilém stádiu těhotenství vedro, tak není čas na hrdinství.

Držte se ve stínu a v chládku

Tolik teď oceňuji schopnosti starých kamenných domů, kde se i v parných dnech udržuje příjemný chládek! Pokud vám to okolnosti dovolí, zdržujte se v chládku a ve stínu během dne co nejvíce. Venkovní činnosti se dají klidně odložit na podvečer, kdy už to není taková hrůza. Pokud se přeci jen chystáte během dne vyrazit nějak ven, určitě si nezapomeňte lahev vody a oblečte vzdušné oblečení.

Stejně tak jako zbytek těla, je i vaše kůže během těhotenství citlivější, proto určitě nezapomeňte používat na krém s UV faktorem. Večer je skvělé použít na zklidnění prohřáté pokožky za studena lisovaný kokosový olej.

Voda, minerálka a čaj

V parných letních dnech se na pitný režim naštěstí zapomíná těžko. Pocit žízně se dostavuje častěji a je to tak správně. Nicméně v těhotenství je také dobré vědět, jaké nápoje jsou vhodné a které méně. Základem je určitě voda: čistá, ne úplně ledová, s citronem, okurkou či mátou, prostě podle vlastního gusta. Zároveň je dobré si občas dopřát minerálku. Vlivem silnějšího pocení totiž z těla odchází mnohem více soli-minerálů, které je potřeba doplnit.

Jeden osobní tip na závěr

Během prvního těhotenství před čtyřmi lety jsem uprostřed léta (na začátku třetího trimestru) navštívila africké město Tangier. Tam jsem ve stínu jedné kavárenské zahrádky objevila kouzlo marockého mátového čaje. Podává se teplý či studený a v obou variantách je velmi osvěžující. Marokánci si ho rádi silně sladí, což je skvělé na dobití energie.

Tentokrát se do Tangieru bohužel nechystám, a tak si dělám čaje doma. Nejen ty z máty, ale i z jiných bylinek (i když vím, že s těmi se musí v těhotenství opatrně). Záleží na tom, v jaké fázi gravidity právě jste. V prvním trimestru je nejbezpečnější variantou rooibos, šípek či jiné červené plody (brusinky, maliny, jahody), naopak máte-li to,  lidově řečeno, už za pár, klidně si můžete dopřát i maliník, který příznivě působí na funkci dělohy i sliznic a pomůže vám tělo pěkně naladit na porod.

Ale pozor! Obecně platí pravidlo, že se žádnou z bylinek se to nesmí přehánět! Domácími studenými čaji si proto svůj pitný režim spíše zpestřete, ale nesmí nahradit ani převážit ostatní bezpečné nápoje.

Slazené limonády raději úplně vynechejte nebo si je dopřejte jen velmi svátečně. Je to spíš takový „tekutý dortík“, po kterém je potřeba se napít něčeho pořádného.

 

 

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor