Chystáte se letos, tak jako já, na výrobu velikonočních perníčků? V tom případě je nejvyšší čas se do nich pustit. Stejně jako ten vánoční, i velikonoční perník potřebuje alespoň 14 dní zrát.
Sdílej článek
Přípravou perníčků nejvíc nadchnete děti. Velmi rády se s vámi budou podílet na válení, vykrajování, ale i zdobení. U toho bych jim nechala zcela volnou ruku, protože dětská kreativita nezná mnohdy hranic.
Budete potřebovat:
- 400 g hladké mouky
- 75 g povoleného másla
- 2 vejce
- 140 g moučkového cukru
- 2 lžíce medu
- 1 lžíce kakaa
- 1 kávová lžička jedlé sody
- 2 lžičky koření do perníku
- ½ lžičky skořice
Postup:
Vejce vyšlehejte s cukrem a máslem do hladké pěny. Přidejte med. Mouku smíchejte se sodou, kořením, skořicí, kakaem a postupně vmíchejte do máslové pěny. Když už se směs nedá míchat měchačkou, dejte ji na vál a propracujte v hladké těsto. To zabalte do potravinové fólie a nechte alespoň 12 hodin uležet v lednici. Těsto válejte na lehce pomoučněném válu přes fólii, předtím ho ale ještě jednou řádně propracujte.
Vyválená placka by měla mít cca 3 mm. Z ní nechte děti vykrajovat libovolné tvary, které pak položte vedle sebe na plech vyložený pečicím papírem.
Perníčky pečte na 170° v horkovzdušné troubě, doba pečení je různá a musí se hlídat. Jakmile perníčky vytáhnete z trouby, ihned je potřete rozšlehaným vejcem. Budou krásně lesklé.
Všechny kousky po vychladnutí uložte do uzavíratelné nádoby a nechte někde v chladu a vlhku uležet.
Do zdobení se s dětmi můžete pustit kdykoli.
Zde je má osvědčená bílková poleva:
- 1 bílek
- 140 g moučkového cukru (prosetého přes sítko)
- 1 lžička solamylu
- pár kapek citrónové šťávy
Nejprve ušlehejte z bílku sníh, pak do něj přidávejte ostatní přísady. Perníčky zdobte pomocí igelitového ZIP sáčku, kterému ustřihnete špičku. Aby vám poleva během zdobení netuhla, přikryjte nádobu s ní mokrou utěrkou.
_tip_