Pokud se vám poštěstilo nasbírat koš plný hub a víte, že je nespotřebujete hned, můžete si je uschovat na později, třeba na zimu. Těmito čtyřmi způsoby:
Sdílej článek
Sušení
Houby nikdy nemyjte ve vodě, protože by ji nasákly, ale pečlivě je očistěte nožíkem a nakrájejte na tenké plátky včetně klobouku. Pokud máte síto na sušení, houby vedle sebe naskládejte a nechte na tmavém suchém místě sušit. Pokud sítem nedisponujete, nevadí, skvěle poslouží i pečicí papír například na tácu nebo plechu na pečení. Někdo suší houby také tak, že je jehlou navlékne na nit a zavěsí v lehkém průvanu.
Nejlepší způsob, jak nasušené houby skladovat, je v uzavíratelné sklenici.
Zmrazení
Do hrnce nalijte vodu se solí (1 l vody = 1 lžička soli), a jakmile začne vařit, přisypte houby, které povaříte asi pět minut. Potom zceďte, propláchněte studenou vodou, dejte do krabičky nebo sáčku a vložte do mrazáku. Až je budete chtít použít, nečekejte, až rozmrznou, ale do hrnce nebo na pánev je dejte ještě zmrzlé.
Nakládání v soli
Houby opět očistěte, nakrájejte a nechte 24 hodin oschnout, aby se odpařila voda. Poté si nachystejte sterilované sklenice, do kterých vložíte houby a zasypete solí, která bude tvořit i poslední vrstvu. Na kilo hub použijte čtvrt kilo soli. Sklenice pečlivě zavřete a uchovávejte na tmavém, chladném místě.
Houbová pasta
Pokud máte houby, které nejsou úplně výstavní, ale zároveň nejsou červivé, můžete z nich připravit chutnou pastu, kterou použijete třeba do omáček. Houby poduste v trošce vody a potom je rozmixujte, zřeďte vodou a povařte. Přidejte koření – kmín, sůl a pepř. Vše nalijte do menších skleniček – vhodné jsou třeba ty od dětských přesnídávek – a otočte je dnem vzhůru.
_tip_