Jaké změny se dějí se ženou během těhotenství, je jasné. Jaký má však očekávání potomka vliv na budoucí tatínky? Co ti prožívají?
Sdílej článek
Pro ženu představuje těhotenství velkou životní změnu. A už dopředu se počítá s tím, že během devíti měsíců s ní budou „lomcovat“ hormony, přibere na váze, přijde i období nechutenství a pravidelného zvracení. Co se ale děje v době těhotenství s psychikou muže?
I muži se musí vyrovnat s psychickými změnami
Pocity nastávajících otců se tak trochu v tomhle případě odsouvají na vedlejší kolej, o tom, jak muži v období těhotenství partnerky přemýšlejí, se vlastně ani tolik nemluví.
Jejich role je totiž v tomhle případě jasně daná. Očekává se od nich porozumění, citlivost, empatie, sebejisté chování, vyrovnanost a především to, že budou těhotné partnerce oporou.
Víte ale, že i muži se musí během těhotenství vyrovnávat s velkými psychickými změnami? Že i jim se hlavou honí spousta otázek? Že na jednu stranu se dmou pýchou, cítí velkou lásku, na druhou ale také mají strach a mnohdy touží utéct?
Už nic nebude jako dřív
Že má muž strach a cítí zmatek, je podle psychologů přirozené. Vždyť i jeho život se očekáváním miminka otřásá v základech. Nezřídka se tatínkové sami sebe ptají: „Zvládnu to…? Dokážu se o rodinu postarat…? Jak se bude dítě vyvíjet…? Bude zdravé…? Budu moct i dál chodit na pivo, na hokej, fotbal…? Bože, a co pánské jízdy? Víkendy s kamarády…?“
Brzy jim dojde, že vlastně už nic nebude jako dřív. A tak dokonce někteří, než si na svůj nový život zvyknou, ze své budoucí role otce zas tak nadšeni nejsou.
Psychologové rovněž uvádějí, že se najdou i tací muži, kteří záhy začnou na nenarozeného mrňouska žárlit. Protože všechno se točí jen kolem nastávající maminky a miminka. A oni se cítí najednou odsunutí, mají prostě strach o své postavení v rodině.
Těhotenství mužů
Budete se divit, ale výjimkou nejsou ani tatínkové, kteří těhotenství své drahé polovičky prožívají dost podobně. Jedná se o takzvanou kuvádu – těhotenství mužů. Kateřina Ratislavová, porodní asistentka s několikaletou praxí, ve své knize Aplikovaná psychologie porodnictví dokonce uvádí, že kuváda se týká 11–35 procent mužů, u kterých se v období těhotenství partnerky můžou objevovat bolesti zubů, tloustnutí, zvracení, průjem či zácpa.
Někteří psychoanalytici k „těhotenství mužů“ uvádějí, že se jedná o psychicky podmíněnou reakci – nepřímý pocit viny za to, že muž přivedl ženu do jiného stavu. A podle Ratislavové se kuváda častěji objevuje u mužů s těsnou vazbou k matce a u partnerů úzkostných žen.
Důležité je o pocitech hovořit
Co dodat na závěr? Maminky, víte, co prožíval v době vašeho těhotenství váš partner? Co se mu honilo hlavou?
Pravda je, že muž by skutečně měl být pro svou těhotnou ženu takzvaným přístavem bezpečí. Na druhou stranu ale ani jeho pocity nejsou nedůležité. Mělo by se o nich hovořit. Jako muž má naslouchat své partnerce, tak stejně by měla i ona naslouchat jemu.
_tip_