Dětská rádia na Pigy.cz

Co může ženu zaskočit během těhotenství – potíže, o kterých se nemluví

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Devět měsíců před příchodem nového člena rodiny na svět se v těle i v hlavě budoucí maminky děje něco jako tsunami. Změn je mnoho, maminku mohou zaskočit a není vždy pravda, že těhotenství je nejkrásnější období ženy. I přes veškeré obtíže se na miminko každá máma těší, všechno ráda zvládne, ale na něco je lepší se připravit.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jsou změny, o kterých se příliš nemluví, a pokud maminka čeká své první dítě, nemusí ji ani napadnout se na takové situace připravovat. Tady je pár z nich. Říká se „kdo je připraven, není překvapen“, tak proč se nechat zbytečně zaskočit situacemi, které nám krásné okamžiky mohou zkomplikovat. Předesílám, že cokoliv se objevit může, ale také nic z toho nemusí.

Inkontinence

Děloha se zvětšuje, tlačí na ostatní orgány i močový měchýř, tělo zadržuje více vody, navíc má maminka větší žízeň, a tím větší příjem i výdej tekutin. Úniku moči se není třeba lekat. Využijte intimní nebo inkontinenční vložky a poraďte se s lékařem. Existují posilující cviky pánevního dna, díky kterým tento problém může zcela vymizet. Zaberou pár minut. Pokud obtíže přetrvávají i po porodu, je potřeba řešit je s gynekologem, může jít např. o infekci.

Zácpa

Těhotenská zácpa vzniká působením hormonů, které stimulují dělohu a tím utlumují činnost střev. Může být velmi nepříjemná a vést až k hemoroidům, proto je dobré ji nepodcenit. Upravte jídelníček, přidejte vlákninu, poraďte se s lékařem. Zácpa může přijít až po porodu, kdy nebudete mít čas ani myšlenky ji řešit, proto je na místě preventivní úprava jídelníčku.

Hemoroidy

Při zvýšeném tlaku v žilách může docházet k tvorbě hemoroidů. Je to nepříjemná komplikace, při které se během těhotenství pouze zmírňují příznaky, intenzivnější léčba probíhá až po šestinedělí. Tento problém je ale dobré řešit bez odkladu a prevencí je opět vláknina v potravě a předcházení zácpy.

Kojení

Všude čteme, že kojení je ten nejlepší a jediný způsob, jak dát dítěti to, co potřebuje. Skoro lze nabýt dojmu, že máma, která nekojí, není dobrá máma. To je ale velký omyl. Můžeme souhlasit s tím, že kojení je pro dítě nejlepší, ale ne s tím, že je to jediná správná možnost. Dnes už naštěstí není. Je mnoho maminek, které chtějí kojit víc než cokoliv jiného, ale z nejrůznějších důvodů to nejde, i když pro to dělají vše, co je v jejich silách. Hormony, informace od okolí a komplikace, to je kombinace, která může způsobit u maminky mindrák na měsíce i roky po porodu. Pokud maminka chce kojit, měla by se přípravě věnovat už během těhotenství a nespoléhat na to, že je to přirozený proces. On sice je, ale mnohdy potřebuje podpořit. Zvolte nějaký z kurzů, konzultujte s laktační poradkyní, domluvte se, že vám v případě potíží co nejdříve pomůže. Upravte jídelníček, zvolte podpůrné prostředky jako bylinky či homeopatika. To je cesta k úspěchu, která ani tak nemusí být stoprocentní. Spoléhat se pouze na pomoc sestry v porodnici se nemusí vyplatit. Kdyby ale ani veškeré snahy nezabraly, není třeba věšet hlavu. Dnes nabízí umělá mléka pro miminka opravdu dostatek všech potřebných látek a jsou v nejvyšší kvalitě, aby děťátko nestrádalo.

Nedostatek energie po porodu

Je zřejmé, že po porodu budete unavená, ale málokterá maminka se nad tím dopředu zamyslí. Porod je velmi vyčerpávající proces, u kterého žena vydá veškerou energii, kterou má. Za jiných okolností by po takovém výdeji odpočívala, dokud by nebyla opět fit. Po porodu ale není čas. Od první chvíle je třeba se věnovat dítěti, a i když vám ho sestry v nemocnici klidně pohlídají, na odpočinek čas není. Je potřeba spát, věnovat se svému zdraví a hygieně. Žena si zkrátka v dnech a týdnech následujících po porodu „krade“ energii zpět po částech a nikdy to není úplně ono. Časem se to samozřejmě srovná, záleží na tom, jak bude miminko spát a kolik pomoci se novopečené mamince dostane od okolí. Proto je dobré hned zapojit tatínka v maximální možné míře, postupně další příbuzné a spát kdykoliv to jde. Důležité je dbát na kvalitní vyváženou stravu, nejíst narychlo ve volných chvílích, co je zrovna po ruce, myslet na pitný režim. Už do porodnice si vzít svačinu a dostatek vody, a pokud to situace dovolí, najíst se. Dobrým pomocníkem je také hroznový cukr. Nad stravou se vyplatí přemýšlet předem. Jestliže jídelníček v porodnici není uspokojivý, není špatné nechat si přinést vhodné zásoby.

Otoky

Ke konci těhotenství trápí spoustu žen otoky, běžné jsou ale i po porodu. Mohou se objevit na nohou i rukou nebo v obličeji. Příčinou je vyšší hmotnost, pomalejší funkce organismu, hormony. Vše je vhodné konzultovat s lékařem, na přechodnou dobu si sundat prstýnky a pozor si dát zejména na vysoký krevní tlak.

Křečové žíly

Čekání na miminko mohou „zpestřit“ i potíže s křečovými žilami. Pokud jimi žena trpí před otěhotněním, zná prevenci a měla by na ni dbát ve zvýšené míře. Jestli podobné potíže běžně neřešíte, pravděpodobně u vás po porodu zase odezní. Užitečné je chodit pěšky, při sezení zvedat nohy do výšky, střídat stání a sezení. Vynechat těsné oblečení, podpatky, dbát na pitný režim, vyhnout se horku a pořídit si kompresní punčochy.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor