Dětská rádia na Pigy.cz

Jak zpracovat traumatický porodní zážitek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Porod vnímá každá žena trochu jinak. Pro někoho jde o magický okamžik, zázrak, kterým přichází miminko na svět. Někdo ho vidí jako nutné zlo, které musíme my ženy vytrpět, aby se zrodil nový život. Co když ale porod neproběhne ani trochu podle vašich představ? Řada žen, které prožily porodní trauma, se s následky potýká mnoho let, přitom už dnes existuje poměrně velké množství způsobů, které jim traumatický porodní zážitek pomohou zpracovat.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Každý porod je zcela jedinečný, odlišný a neopakovatelný zážitek. Je to možná ten nejsilnější prožitek v životě ženy. Je proto zcela přirozené, že se na něj budoucí maminky většinou důkladně připravují a celé těhotenství si představují, jak asi bude jejich porodní příběh vypadat. Někdy však nejde vše podle plánu a příroda si s námi trochu pohraje. Řada žen si tak ze svého porodu odnáší trauma, se kterým jim v našich porodnicích nejen nikdo nepomůže, ale většinou se zde situace ještě zhorší (ano, mluvím o odděleních šestinedělí). Hormonální bouře, pocity selhání, strach, problémy s kojením, fyzické zotavování z náročného porodu. A k tomu si přidejte separaci od nejbližších (často i od samotného miminka), nemocniční prostředí a jízlivé poznámky sester. Není potom divu, že se u nás až 20 % žen potýká s poporodní depresí.

Traumatický porodní zážitek znamená pro každou maminku něco jiného a nelze je mezi sebou srovnávat. I když všechno takzvaně „dobře dopadne“, neznamená to, že si žena neodnese ze svého porodu trauma. Poznámky typu, že má být ráda, že má doma zdravé miminko, jsou sice zdánlivě relevantní, nicméně ženě, která trpí traumatem, rozhodně nepomohou. Není tomu tak dávno, kdy byla poporodní deprese ve společnosti naprosto tabuizované téma. Naštěstí časy se mění a o této problematice se dnes hojně diskutuje. Existuje poměrně mnoho metod, které se zpracováním traumatických porodních zážitků zabývají a my vám poradíme některé z nich.

Neduste to v sobě

Základem je najít osobu, které se se svým trápením můžete svěřit. Někoho, kdo vás pochopí a bude umět podpořit. Pokud ve svém okolí nemáte nikoho vhodného, využijte některou z komunit pro ženy s poporodní depresí, nebo třeba psychologa. Touto problematikou se zabývá i většina dul a porodních asistentek, které mohou být také velmi nápomocné.

Kraniosakrální terapie

Jedná se o jemnou neinvazivní metodu, která pomáhá našemu systému najít cestu zpět k rovnováze a zdraví. Provádí se vleže na lehátku v pohodlné poloze, v níž vám terapeut přikládá ruce na tělo. Terapie je vhodná i pro miminka po náročném porodu.

Homeopatika

Pokud jste fanynka homeopatie, určitě můžete zpracování traumatického zážitku podpořit užíváním homeopatik. O jejich výběru se ale raději poraďte se zkušeným homeopatem.

Metoda EFT

Další metodou, která se léčbou traumat zabývá, je metoda EFT neboli Emotional freedom technique. Jedná se o rychlou jemnou metodu, kdy terapeut lehce ťuká prsty do bodů na vašem těle a vy se současně myšlenkami vracíte k prožitému traumatu.

Další miminko

Ať už jste prožila při porodu jakkoli traumatický zážitek, většina žen se shoduje, že staré šrámy na duši jim nejlépe vyléčil nový pozitivní porodní zážitek. Mohu potvrdit, že druhý porod skutečně pomůže zahnat pocity selhání a dodá ztracenou důvěru v sebe a své tělo. Rozhodně je ale potřeba nejprve staré rány zpracovat, než se vrhnete na další miminko. Důležitá je i pečlivá předporodní příprava.

 

Toto je jen výčet některých metod, které vám mohou pomoci. Způsobů léčby posttraumatických stavů je samozřejmě mnohem více, určitě si každý najde tu svou. Nejdůležitější je si připustit, že máte problém, a následně vyhledat odborníka, který vás zpracováním citlivě provede. A pamatujte, rozhodně se není za co stydět.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor