Dětská rádia na Pigy.cz

Jaké „neřesti“ vypustit z jídelníčku během těhotenství?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Můžu kávu a alkohol v těhotenství? Asi nejčastější otázka ohledně jídelníčku, kterou si kladou těhotné ženy. Pak nás zajímají také sýry, uzeniny a maso, příp. změna dietních programů. Na všechno se podívala naše Pigymáma.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Alkohol

Některé studie i babské rady říkají, že jedno malé pivo nebo trochu vína neškodí nebo že je období, kdy škodí méně či více. Jiné prameny uvádějí vyvarovat se alkoholu zcela. Naše společnost je vůči alkoholu velice tolerantní. Ke každé společenské události patří, dětské oslavy nevyjímaje. Proto můžeme mít pocit, že i během očekávání potomka trocha piva či vína neuškodí. Není ale žádný údaj, který by snad jakékoliv množství alkoholu v těhotenství doporučoval nebo zaručoval neškodnost. Žádné množství alkoholu není bezpečné a jeho popíjení nese možné riziko. Naopak se doporučuje alkohol omezit už v době, kdy se o otěhotnění snažíte. Je prokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné nebo o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Současně mu ale trvá dvakrát pomaleji, než tento alkohol ze svého organismu vyloučí. (Zdroj: alkoholpodkontrolou.cz)

Káva

Ani tady vás příliš nepotěším. Stejně, jako v případě alkoholu se nic nemusí stát a můžete porodit zdravé dítě i při běžné konzumaci kávy. Je to ale velký risk, který je zbytečné podstupovat. Zdravé těhotenství se postará o menší chuť na kávu a studie říkají, že jeden šálek kávy neuškodí. Při větším množství, by měly budoucí matky zbystřit. Kofein ve velkých dávkách může mít za následek malou porodní váhu a srdeční arytmii dítěte. Není to ale podložený údaj vědeckých výzkumů, spíše závěry pozorování. Denní dávka kofeinu by neměla přesáhnout 200 mg za den, přičemž obsah této látky musíte sledovat i v ostatních potravinách a nápojích.

Kávou bez kofeinu si nepomůžete. Pokud jde jenom o chuť, nikoliv o dávku kofeinu, zdálo by se to jako vhodné řešení, ale i chuť je u takové kávy jiná. Navíc způsob, jakým se kofein z kávy dostává, nepatří k nejzdravějším. Jde většinou o chemický proces. Je i metoda, která používá místo chemie vodu, ale nespoléhala bych na to, že každý barista ji s jistotou zná. Proto je lepší nápoje s obsahem kofeinu nebo i čokoládu vyřadit nebo omezit na minimum. Což pro ty z vás, které si bez těchto výrobků běžný den neumí představit, může být obtížnější.

Sýry a mléčné výrobky

To je další kategorie jídel, která stojí v době těhotenství za pozornost. Sýry s plísní (niva, hermelín) byste měla vynechat. Nepasterované mléko, které má jasné plusové body kdykoliv jindy, také nekupujte a v létě dejte přednost baleným nanukům před zmrzlinou „z ulice“. Nejde jen o salmonelózu z vajec, ale i o způsob skladování a distribuci. Je zde větší pravděpodobnost, než u hluboce zmražených nanuků, že se setkáte s nějakou nepříjemnou bakterií.

Maso a uzeniny

Stejně jako u zmíněných sýrů i zde se můžete setkat s listeriózou. Bakterie se může objevit v játrech, paštikách, mořských plodech i kuřatech. Projevuje se jako chřipka, může vyvolat předčasný porod nebo potrat. Vynechejte syrové ryby (zcela vynechejte mečouna, žraloka nebo štiku pro možný vysoký obsah rtuti) a nedostatečně tepelně upravené maso. Správně připravené si jej naopak s klidem dopřejte. Vybírejte libové a neupravujte ho smažením, ať doplníte bílkoviny, ale nemusíte po porodu myslet na to, jak se zbavit přebytečných kil. Z uzenin si v jídelníčku ponechejte pouze libovou šunku s vysokým obsahem masa. Pokud vás trápí neodolatelná chuť na játra, dopřejte si je jen výjimečně, obsahují mnoho vitamínu A, který může způsobit vývojové vady.

Diety

Jestliže držíte jakoukoliv dietu z nejrůznějších důvodů, nejspíš bude potřeba dočasně ji upravit. Je-li to redukční dieta založená na pití drinků s nejrůznějším obsahem a složením, bude nejlepší ji na čas opustit úplně. Ostatní diety prospěšné pro organismus zkonzultujte s lékařem, výživovým poradcem i sportovním trenérem (ten vám jistě upraví i sportovní plán) a upravte je tak, abyste měla dost výživy i energie nejen pro sebe, ale i pro miminko.

Chutě v těhotenství se mění, hormony a nevolnosti „nedovolí“ některé potraviny konzumovat. Poslouchejte své tělo a zdravý rozum a těšte se na zdravé miminko. Příležitostí dopřát si jakékoliv pochutiny budete mít za pár měsíců zase dostatek.

 

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor