V Česku má problém s přirozeným početím deset až patnáct procent párů. Pokud patříte mezi ně, nepropadejte panice. Za prvé: Rozhodně v tom nejste sami. A za druhé: Je to často velmi dobře řešitelné. Dle obecného doporučení platí, že snažení o početí by mělo probíhat jeden rok. Pokud se ani podvanácté nezadaří, je na místě objednat se ke svému gynekologovi, který s vámi probere další postup (u žen starších 33 let je možné již po půl roce). Než ale zaklepete na dveře centra asistované reprodukce, zde je několik cest, které stojí za to projít.
Sdílej článek
Víte, kdy jste plodná?
Ženské tělo není plodné celý měsíc, ale jen v době ovulace, v praxi cca 5 dnů v měsíci. Je tedy velmi důležité vést si menstruační a ovulační kalendář. Některé ženy cítí během ovulace bolest v podbřišku, která jim tak spolehlivě napoví, že se vajíčko uvolňuje. Upozornit vás může i pocit vlhka nebo bílý hlen. Sofistikovanější způsob je měření tzv. bazální teploty. Během plodných dnů totiž teplota stoupá a zvýšená přetrvává až do příchodu měsíčků. Plodné období je zhruba 5 dnů před zvýšením teploty a první den zvýšené teploty. Určení ovulace pomocí této metody ale předpokládá její pravidelné měření v průběhu celého měsíce.
Další pomůckou jsou ovulační testy (podobné těm těhotenským), které běžně seženete v lékárnách a drogeriích.
Přesně určit plodné dny může i váš gynekolog pomocí ultrazvukového vyšetření (zde se ale již jedná o invazivní metodu a musí se přirozeně každý měsíc opakovat návštěva ordinace).
Tipy našich babiček
Přírodní rady nemusí vždy pomoci, ale rozhodně neuškodí. Zkuste si naordinovat porci čajových směsí, které vaši plodnost podpoří. Hledejte směs kontryhele, meduňky, heřmánku a šalvěje. Velmi důležité je dodržovat zdravý životní styl, vyvarovat se nadměrnému stresu, alkoholu a omamným látkám. Často může být příčina nezdarů na straně muže – i oni by měli dodržovat správnou životosprávu, pokud se snažíte o dítě. Pánům se navíc nedoporučují sauny, horké koupele, notebook na klíně, tedy cokoliv, co způsobuje přehřívání varlat. Vhodné preparáty (vesměs doplňky stravy) na podporu početí jak pro ženy, tak partnery může doporučit i váš lékárník nebo lékař.
Máme to i v hlavě
Není dobré se soustředit pouze na dělohu. Zkuste pozornost upřít k hlavě. Právě tam se totiž může rodit nezdar. Touha po mateřství by vás neměla toxicky zaplnit. Zapomeňte na to, že by pozitivní ovulační test byl vhodnou sexuální pomůckou. Pánové velmi neradi oplodňují na povel, zvlášť, když se nedaří už kolikátý měsíc. Zkuste sebrat sílu a nejít na to tak přímočaře. Dopřejte si společný víkend, milujte se jindy a jinde než v noci ve vaší posteli. Odpoutat se od útrpné touhy je těžké, ale velmi pomáhá jóga (zkuste třeba tu hormonální) nebo meditace.
Pokud víte, že už jste vyzkoušeli vše a 12x přišla místo pozitivního těhotenského testu menstruace, není proč otálet. Vydejte se ke svému gynekologovi a nestyďte se požádat o pomoc. Medicína si umí poradit a úspěšnost léčby pomocí umělého oplodnění je ve většině případů velmi vysoká.