Dětská rádia na Pigy.cz

Rozhovor s těhotnou herečkou Ivankou Korolovou: O zákazu otců u porodu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

„Doufám, že to bude jedno z prvních opatření, které se brzy zruší,“ říká o kontroverzním vládním nařízení herečka Ivana Korolová.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Herečka a zpěvačka Ivana Korolová je veřejnosti známá především z výrazných rolí v muzikálech a ze seriálu Krejzovi. Zároveň je její hlas hojně využívaný v dabingu, jen málokdo nezná Lociku z pohádky Na vlásku.

S Ivanou se známe mnoho let, a tak jsme si nyní popovídaly o její úplně nové roli – brzy se totiž stane maminkou. Vzhledem k aktuálnímu dění se náš rozhovor stočil především k zákazu otců a jiné doprovázející osoby u porodu.

Termín máš zhruba za dva měsíce. Co tě napadalo, když jsi se dozvěděla o zákazu otců u porodu?

Hodně jsem se naštvala, vůbec jsem s touto variantou nepočítala, už proto, že ministr Vojtěch avizoval, že k tomuto opatření nesáhnou! Na druhou stranu psát rozhořčené komentáře na sociální sítě, což jsem nerozvážně udělala, také není moc rozumné, protože někteří lidé vás velmi rádi roznesou na kopytech. Nemá smysl si vylévat zlost přes sociální sítě. Spíš se pokusit v klidu diskutovat. Zajímá mě názor ostatních.

Co přesně ti na tom opatření nejvíc vadí?

Především mi to nedává moc smysl. Vím, že ve více porodnicích, například na Bulovce nebo v Ostravě, umožňují, aby otec přišel za matkou a miminkem ihned po porodu. Od okamžiku, kdy se dítě narodí, má totiž rodič právo ho navštěvovat. Tak jaký to dává smysl?

Na druhou stranu situace s COVID-19 je opravdu vážná a některá opatření jsou jistě na místě. Co bys považovala za lepší řešení?

Naprosto respektuji všechna nařízení a chápu nutnost všech ostatních opatření, ale tohle je jediné, se kterým absolutně nesouhlasím. Udělejte tátovi test, v porodnici ho obalte vším možných ochranným materiálem, ale pusťte ho tam. Největší problém vidím v tom, že ochranného materiálu je málo i pro personál nemocnic, takže se šetří, kde to jde, ale pokud se tatínek může přijít podívat hned po porodu, tak ten plášť a roušku stejně musí použít. Žena, která může být zrovna tak nemocná, tam bude několik hodit funět a potit se, takže je pro všechny ona mnohem větší riziko. Vždyť pokud už se na lidi rovnou díváme jako na nemocné, pak by byla nemocná i ta žena, která se svým manželem sdílí domácnost.

Informovala ses nějak, jak se k tomuto nařízení staví v porodnici, kde se chystáš rodit ty?

Zatím jediné, co vím, je, že oni se snažili udržet tatínky u porodů do poslední chvíle, ale zákon samozřejmě musí respektovat. Ministr Vojtěch v jednom rozhovoru řekl, že toto nařízení vzešlo na žádost samotných porodnic, ale evidentně to není tak, že by o to porodnice houfně žádaly. Známá, která pracuje jako porodní sestřička v jiné porodnici, nejdříve říkala, že s tímto opatřením souhlasí, že je dobře, když se zabrání možnému riziku nákazy, ale časem uznala, že porodní asistentka, manžel nebo jiná doprovázející osoba, ušetří personálu spoustu práce. Takže tatínci v porodnici ve výsledku usnadňují práci a teď jim tam chybí, protože sestry musí rodičky častěji kontrolovat. Jsem zvědavá na vývoj situace, různé organizace poslaly ministerstvu zdravotnictví otevřený dopis, dokonce už je podaná i žaloba, že toto rozhodnutí omezuje lidská práva.

Ano. Otevřený dopis napsala Liga lidských práv, ale vyjádřily se i další organizace. Hnutí za aktivní mateřství, Liga otevřených mužů a další. Je i petice. Podepsala jsi ji?

Podepsala. Okamžitě. A denně kontroluji, kolik už má podpisů. Naposledy to, myslím, bylo 37 tisíc.

Chystáte se s Jirkou (Ivanin manžel, bubeník Jiří Veselý – pozn. red.) nějak společně na variantu, že by nakonec u porodu skutečně být nemohl?

Na porod doma si netroufám, ale samozřejmě i to mě napadlo, ale spíš stále doufáme, že do našeho termínu se to změní. Zároveň mě velmi uklidňuje stanovisko mojí porodnice, že oni sami stojí o to, aby tam tatínci byli. Tím je mi to tam ještě o něco víc sympatické. Řekla jsem si, že pokud bych tam skutečně nakonec musela jít sama, tak by to snad opravdu bylo příjemné a přátelské prostředí. Také jsem uvažovala nad možností videohovoru během porodu, ale to mi přijde dost ujeté. Navíc to těžko nahradí fyzickou přítomnost blízkého člověka.

Ptala jsi se svého gynekologa, jaký na to má názor a co by vám třeba poradil?

Neptala. Nevím, jak by mi v tom moje gynekoložka mohla pomoct. Mám pocit, že starší generace se na to spíš dívá ve smyslu: ,,Porod není žádný med, bolí to, ale zvládli to ostatní, tak to zvládneš taky i bez partnera. Za nás tam taky chlapi nesměli.” Někteří nechápou, proč se dnes z porodu dělá bůhvíjaký rituál. V tuhle chvíli se bohužel velmi ukazuje, že podobné nastavení v lidech stále je. V zájmu zdraví společnosti máš zatnout zuby, manžela nechat za dveřmi, nasadit si roušku a prostě jít rodit. Házet všechny lidi do jednoho pytle přeci nejde. Ještě bych pochopila, že tam nesmí porodní asistentky, protože s těmi nesdílíte domácnost, ale ten táta…? Nejde obecně říct, že těhotné matky zůstávají doma a chlapi chodí do práce, takže to můžou spíš chytit. Můj manžel například teď do práce nechodí, protože nemá kam. Všechno má jako muzikant zrušené. Jsme spolu doma a dáváme si veliký pozor, právě proto, že jsem těhotná.

Jak se chráníte? Chodíte ven?

Chodíme ven na procházku do lesa nebo maximálně nakoupit k nám do večerky, kde nikdy není moc lidí. Spíše než o sebe se bojím o své rodiče a prarodiče. Zároveň to ale určitě řeším víc, než kdybych těhotná nebyla, protože vím, že ještě není úplně jasné, jak je to s možným přenosem na dítě. Miminko bych tomu určitě vystavit nechtěla.

Co ti pomáhá zůstat v klidu?

Jsem odjakživa optimistka, to je moje životní nátura. Je jasné, že bych to nakonec zvládla i bez partnera, ale na tom nezáleží. My to chceme prožít společně. Oblíbila jsem si organizaci Porod je krásný. Dělají různé předporodní kurzy, třeba učí i techniku hypnoporodu. Původně jsme měli na jeden kurz jít, ale teď z toho bohužel sešlo. Naštěstí fungují i online, takže sbírám inspiraci tam.

Přemýšlela jsi původně nad tím, že bys měla u porodu i svoji porodní asistentku?

Já žádnou nemám. Pro mě je Jirka vlastně ta nejdůležitější osoba. Hodně jsem nad tím přemýšlela, četla jsem různé rozhovory s těhotnými herečkami o tom, jak pro ně je a byla důležitá porodní asistentka, ale já to takhle nemám. Společně s manželem se těšíme na to, že tam budeme já, on a naše „bříško“ a o to víc nás zasáhlo tohle nařízení. Nenapadá mě důležitější životní milník, než když se dvěma lidem rodí nový život. Je to přeci tak zásadní moment. Třeba pro mnohé je to moment, který budou moci zažít jen jednou. Jsou páry, které nemohou dlouho otěhotnět, nakonec jim pomůže až umělé oplodnění a konečně se těší na miminko. Takže opravdu doufám, že si tohle vláda uvědomí a pokusí se najít způsob, jak dopřát rodinám společně prožitý porod i v téhle kritické situaci.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor