Dětská rádia na Pigy.cz

Vychytávky do zahrádky

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Teplé počasí udrží doma málokoho. Máte-li zahrádku, jistě vás to táhne i na ni a přemýšlíte, jak ji co nejlépe zařídit, vybavit a zkultivovat. V tomto období jste jistě už v plném nasazení, ale možná vás bude těchto pár tipů ještě inspirovat k jednoduchým změnám na zahrádce, které vedou k většímu pohodlí i lepší úrodě.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Původní odrůdy sazenic

Proč zvolit právě ty? Důvodů je několik. Do českých zahrad patří, daří se jim tam a pomalu se vytrácejí. Vsadím se, že když někomu řeknete, že pěstujete mišpuli nebo kdouli, často nebude vědět, o co jde, a to je škoda. Jsou to plodiny zdravé, chutné a místní, takže prospěšné našemu zažívání. Tělo je na ně tak nějak historicky nastaveno.

Jejich semínka nejsou produktem byznysu, nejsou modifikována a upravována. Výhodou je zdravější plod, nevýhodou může být menší úroda, semínka nejsou průmyslově „nastavena“ na vysoký výnos. Můžete je ale používat opakovaně. Pokud si nasušíte semena např. paprik nebo rajčat, další rok je můžete opět zasadit. To se vám se semínky z vyšlechtěných plodů nepodaří. Prodejci potřebují každý rok prodat nové. Takto můžete vrátit do zahrad původní zeleninu i ovoce.

Domeček pro hmyz, pítko pro ptáky

Každý asi zaznamenal informaci o mizení různých druhů hmyzu i ptáků. A protože nechceme znát kosa pouze ze slabikáře, můžeme pro to něco udělat. V zimě řada lidí ptáky krmí, v létě je ale potřeba dopřát jim vodu. Zejména v suchých a velmi teplých obdobích. Můžete na zahrádku pořídit ozdobnou fontánku, takových se za tímto účelem prodává řada a prostředí vám zkrášlí, ale stejně dobře poslouží i květináč nebo kýbl s vodou umístěný dále od vaší relaxační zóny, aby se ptáci nebáli přiletět a osvěžit se. Koupající se vrabci vám zahrádku rozveselí. Ptáci také ocení keř nebo strom, kde se budou moci schovat před sluncem. Za to vám pomohou se škůdci.

Domeček pro hmyz už je spíše praktická věc než okrasná, ale s jeho pořízením vás může hřát u srdce dobrý skutek. Prodává se v hobby marketech, není ale problém vyrobit ho ze zbytků dřeva. Nejčastěji jde o bedýnku s rozličnou přírodní výplní, kam se mohou různé druhy hmyzu schovat. Takový hotel je dobré umístit na slunné, kryté a klidné místo a umístění ani výplň neměnit. Drobní živočichové vám péči oplatí v podobě zdravé a živé zahrádky. Tip: v okolí nepoužívejte hnojiva, domeček nelakujte ani nemořte.

Zasaď strom

Odborníci na klimatické změny radí, že pokud chceme udělat pro planetu něco užitečného, máme sázet stromy. Prales na zahrádce asi zakládat nebudete, ale jestli vás toto téma zajímá, jedním ovocným nebo okrasným stromem můžete začít. Keře se počítají taky. Nejen, že váš strom přispěje troškou kyslíku do ovzduší, ale poskytne vám stín, soukromí, úrodu, vašim dětem zábavu a drobným živočichům domov.

Zvýšené záhony

Chcete-li pěstovat zeleninu, ale nemáte vhodnou půdu nebo čas na její řádné obdělávání, zvýšené záhony vám spoustu práce ušetří. Mohou mít tvar dětských pískovišť nebo vyšších beden. Do těch umístíte kvalitní hlínu se substrátem, vyřešíte tak živiny a kvalitu půdy a omezíte výskyt plevele. Další výhodou je, že se nemusíte tolik ohýbat a šetříte záda. Mezi záhony mohou pobíhat děti, ale i psi nebo třeba slepice a vy se nemusíte o svou úrodu strachovat. Záhony můžete vybudovat jen na části zahrady a dodat jí tak zajímavý prvek, nebo třeba na malý dvorek umístit jen jeden praktický box.

Žížaly

Pořídit žížaly do kompostu může být opravdu prospěšné. Tito nevzhlední, ale nesmírně užiteční živočichové ze zahrad také mizí, produkce humusu je ale pro naše záhony žádoucí. Není třeba žížaly volně vypouštět, lepší je ubytovat je v kompostéru. Tam, díky svému apetitu, promění váš bioodpad v poklad pro vaši zeleninu. Žížaly nepotřebují péči. Pokud se pro tento kompostovací tuning rozhodnete, poraďte se nejdříve se zkušeným zahradníkem, jak se o žížalí kompost starat.

Pěstujte smíšeně vhodné plodiny

Lépe se vašim sazenicím bude dařit, když na záhon vysadíte vícero druhů. Ty se navzájem ovlivňují, chrání před škůdci a pomáhají si. Je potřeba dobře zvolit ty, které se k sobě hodí, aby efekt nebyl opačný. Dobře promyslete předem, co chcete sázet, a nechte si poradit. V přírodě také nerostou monokultury (bez zásahu člověka), tak se jí nechme inspirovat a naší zahrádce dopřejme, s trochou nadsázky, vzhled džungle.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor