Dětská rádia na Pigy.cz

Z deníku v karanténě (5. díl): Je tu pátek!

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Každý Robinson si zaslouží svého Pátka! Nebo alespoň pátek a víkend…

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Ahoj Robinsoni!

Jupí, dnes je pátek! To znamená, že se blíží víkend! Moje máma se mě ptala, jaký v tom je rozdíl, když jsme stejně pořád doma. Značný. Nepřijdou žádné úkoly ze školy, takže bude čas dodělat ty, které jsme nestihli přes týden.

Denní rutina

Trochu mám dojem, že se mi život scvrkl na vaření, úklid, šití, komandování dětí. Víc se toho do dnů nedá nacpat. Dny se slévají jeden do druhého. Oč jsou ale obyčejnější, o to barevnější mám sny. V noci prožívám dobrodružné příběhy, jako z knížky. Když jsem byla malá, četla jsem hodně knih z edice KOD (Knihy odvahy a dobrodružství). Bylo tam hodně příběhů z dalekého světa, plavby, piráti, indiáni. Vrací se mi to v mých akčních snech. Hodně mi chybí pohyb, popravdě mě bolí celé tělo, jako by každý sval úpěl, že se nudí. Přejde to vždy jen na chvilku při pozdravech slunci. Pak se opět skloním ke stroji a začne úpět páteř. Sice jsem zachytila na síti už několik přenosů jógy online, ale nějak na to nemám kdy.

Nejmenší je ve formě

Starší děti se dnes zabývaly převážně školou, o tom psát nemusím. Nejmenší se aktivně pustila do domácích prací místo mě. Ponořila se do pračky a vynosila vyprané prádlo. Na sušák však nedosáhne, takže nechala pod sušákem hromádku oblečení. Vynosila ze sušičky suché prádlo ze včera a roztrousila je po bytě. Vyklidila si všechno oblečení ze skříně. To dělá, kdykoliv ho naskládám dovnitř. Vyklidila z poličky všechny šátky na nošení a postavila z nich hnízdo, kam si vlezla se samolepkovou knížkou a všechno polepila samolepkami. Pustila se do vaření. Vytahala si nádobky, nasypala do nich kakao, zalila vodou, zamíchala, přelévala jednu do druhé. Potom byla nešťastná z toho, že celá lepí a musela do vany. Celá se oblékla na ven a vyšla z bytu. Zabouchla za sebou dveře, počůrala se až do bot a našla jsem ji tam stát jako hromádku neštěstí, protože boty jsou nové a mokré. Umyla jsem ji a utěšila, načež si udělala akrobatickou chvilku v posteli, kde skákala jako na trampolíně a používala mě jako doskočiště.

Jídlo a vaření

Pomalu nám dochází kombinace surovin, z nichž by se dalo uvařit vyvážené a chutné jídlo pro děti. Máme například plechovky s kukuřicí, v nichž je zamíchaná ještě paprika a olivy. Ty zůstanou až do konce, protože to podle mě nejí asi nikdo. Pro nás, dospělé, jsem uvařila špagety s omáčkou z nivy, děti daly přednost kečupu a sýru. Vaření večeře jsem se vyhnula, protože nejmenší byla už moc unavená a potřebovala mazlit. Vařil tatínek, připravil dětem vajíčka.

Stále máme ještě dost mrkve, kterou jsem nakoupila hlavně pro morčata, aby tady s námi, chuďátka, netrpěla hlady. Nenápadně se ji snažím pašovat na každý talíř se svačinkou, ale to je záhada, mrkev vždycky zbyde na mě.

Kromě morčat máme ještě krabíka Carlose, ten má rád ovoce, jako jsou třeba hrozny. Má smůlu. Musí mu stačit ptačinec žabinec, co trhám před domem a treska z mrazáku. Tresku mu dávám nerada, protože to pak u nás v obýváku smrdí jako v přístavu, musím mu pak vyčistit celou bedýnku, takže i koupelna pak smrdí jako přístav. Jinak je to zvíře roztomilé, nedělá hluk a nepotřebuje mou pozornost, za což ho mám moc ráda.

Maya dostala za úkol denně přečíst půl stránky z knížky. Zvolila si Gerdu, to je o malé velrybě. Gerda je oceňovaná dětská kniha, ale už vám nikdo neřekne, že to začíná strašně smutně. Maya tedy otevře knihu, vzpomene si, co bylo v první kapitole, začne plakat a mezi vzlyky se snaží sama číst. Chápu ji. Četla jsem ji holkám nahlas před rokem a plakaly jsme všechny tři. Jak to mám jako rodič vydržet?

Ještě půjdu uklidit maličké Ráchel skříň, aby měla ráno co vysypávat, a půjdu si zalézt do peřin. Jsem po celém dni utahaná, ani nemyslím na to, že bych zůstala vzhůru po dětech. K čemu televize, když mě v noci určitě čeká nějaké dobrodružství?

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor