Vánoce mají být svátky klidu a míru. Jsou to ale spíše svátky plné emocí, pozitivních i negativních. Jaké jsou nejčastější příčiny našich rodinných vánočních hádek? Prozradíme i na konkrétních příbězích našich čtenářek.
Sdílej článek
1/ S kým a kde budeme trávit štědrovečerní večeři?
Tohle je nejčastější téma vánočních hádek v mém okolí. Zpravidla jde o to, že jeden z partnerské dvojice chce slavit Štědrý den i s prarodiči, jeho protějšek by ale upřednostnil komornější oslavu jen ve dvou s dětmi. Pokud se nacházíte v podobné situaci, nezoufejte. Rozhodně v tom nejste sami, jak například dokazuje příběh naší čtenářky Martiny.
„Já se nikdy na Vánoce netěším. Je to u nás totiž každý rok stejné. Manžel chce, abychom k nám do 3+1 vměstnali jeho rodiče a jeho bratra s rodinou. Já zase zvu svého otčíma, který by zůstal sám a svého bratra, který také nemá rodinu. V praxi to znamená, že se do našeho malého bytu musí vejít 3 naše děti, 3 psi a 8 dospělých. Kdyby spolu všichni pohádkově vycházeli, tak je to krásné, ale to se bohužel neděje. Většina rodiny nemusí partnerku od manželova bratra, která je cizinka (tedy musíme všichni mluvit anglicky a překládat starším generacím) a ještě navíc extrémně (jak to říct slušně) nafoukaná. Takže to vypadá tak, že já navařím, nachystám slavnostní tabuli, kterou děti stihnou samozřejmě ještě před večeří dostatečně poničit, a celá zpocená, totálně uhnaná v zašpiněném triku a vytahaných teplákách si sednu ke stolu, kde mi tchýně sdělí, že jsem se taky mohla slavnostně obléknout. Pak se do hovoru vloží švagrová, která začne příběh o tom, jak je to o nich nepřípustné, chodit při takové události oblečená v teplákách. Když proběhne celý večer a všichni odejdou, tak já v 10 hodin večer padám únavou mezi roztrhaný vánoční papír a horu nádobí a usínám s dvojkou vína v ruce. Opravdu šťastné a veselé. A víte co? Ani mi nikdo neřekne „děkuji, hezky si to připravila“. Asi dělám něco špatně.“
2/ Jaké dárky si budeme kupovat?
Znáte tu klasiku, jak si řeknete limit 200 Kč na dárek a pak ho všichni kromě vás poruší? Tak tohle je přesně důvod dalších vánočních hádek. Nebo, a to je tak trochu moje „bolístka“, radíte všem, co koupit ostatním a ve slabé chvilce prozradíte, co budete kupovat vy. A co se stane? Někdo vás předběhne a koupí vámi zamýšlený dárek dřív. Tohle mě dokáže vytočit asi ze všeho nejvíc. Přidávám k dobru proto můj vlastní příběh z letošního roku.
Říkám svojí sestře: „Mamce budu kupovat parfém, taťkovi tohle a tohle oblečení a Toníčkovi bych ráda koupila tohle auto (názorně ukazuji na internetu), tyhle knížky a jako hlavní dárek tenhle vláček, a tohohle plyšáka na spinkání.“ Sestra odpoví: „Jasně, jasně a co mám Tondovi koupit já?“. Navrhuji ji, ať koupí jednu mluvící knihu. A víte, co se stalo? Koupila mamce tentýž parfém, mému synovi koupila nejen mluvící knihu, ale i vláček. A když jsem ji to dost naštvaně vyčítala, tak jen odvětila, vidíš, tak bude mít mamka parfémy dva a ty ušetříš a můžeš Tondovi koupit míň věcí… přeci jen jsi matka na mateřské. No, nenaštvalo by vás to?
3/ Jaké tradice budeme dodržovat?
Údajně může kolize vytvářet i otázka tradičních vánočních rodinných zvyků. Každý si ze svého domova odnáší nějaké své z dětství oblíbené zvyky a pak se je snaží implementovat ve své nové rodině. Často ale naráží na odpor svého protějšku, který se rovněž snaží prosadit své zvyky.
„Dva roky jsme se s manželem přeli o to, jaké zvyky budeme dodržovat. Jestli budeme dávat dětem kapra do vany, jestli budeme zdobit stromeček 23. nebo 24., jestli půjdeme na půlnoční a hlavně, jaká bude štědrovečerní večeře a oběd,“ popisuje čtenářka Alena. „Nakonec jsme po dvou letech přišli na to, že si nastavíme všechno úplně nově. K štědrovečernímu obědu vařím houbového kubu, kterého jsme doma nikdy neměli ani jeden. Stromeček zdobíme 23. večer a děti mají ráno překvapení. A pak jsme si každý vybrali jeden zvyk ze své původní rodiny, takže chodíme na půlnoční mši a odpoledne jdeme na procházku, kde dáme jídlo v lese zvířátkům,“ dává zajímavý návod na řešení situace Alena.
4/ Participace členů domácnosti na přípravách
Taky je z vašeho pohledu zapojení ostatních členů rodiny do vánočních příprav nulové? Opět v tom nejste sami. Hodně rodin se pohádá před Vánocemi právě kvůli tomu, co kdo dělá, resp. nedělá. Dokládá to i příběh čtenářky Jarmily: „U nás nakupuji dárky, stojím fronty v obchodech při předvánočních nákupech, peču cukroví, balím dárky a chystám slavnostní menu. A pak přijde jedna nevinná otázka mého manžela: Kdy že pojedeme pro stromeček? A já vybuchnu jak papiňák. „Nemůžeš aspoň jednou něco zařídit sám, beze mě? Stromeček snad vybereš, ne?“ doslova na něho křičím. Manžel vzdychne, odjede a přiveze takovou štětku, že lituji, že jsem nejela vybrat stromek s ním. A tak to máte v nějakých obměnách každý rok,“ směje se Jarmila.
5/ Bilancování roku a řešení otázek budoucnosti
Vánoce a blížící se konec roku je hodně emotivním obdobím. Člověk často hodnotí uplynulý rok a plánuje si, co změní v roce následujícím, čeho by chtěl dosáhnout a kam se posunout. Velmi často to pak sklouzává i k zásadním životním rozhodnutím a následným partnerským rozchodům a manželským rozvodům. „Musím říct, že vánoční období obecně nemám moc ráda. Je to už 2 roky zpátky, co mi partner u štědrovečerní večeře řekl, že už tu přetvářku nemůže vydržet a že mi musí sdělit, že má milenku a čeká s ní potomka, sebral se a prostě odešel. On si ulevil, ale já pod stromečkem sama s dvouletou dcerou Julinkou rozbalovala dárky a brečela jak želva. Teď po dvou letech si říkám, že si už vánoční náladu nenechám ničím a nikým zkazit, takže chystám velkou rodinnou oslavou s babičkou a dědou, bratrem a jeho rodinou a moc se na to těším,“ těší se na nové podobou Vánoc čtenářka Petra.
Poznali jste se v nějakém příběhu? Pobavil vás nebo vám představoval holou realitu vašeho života? Ať tak či tak, nenechte si Vánoce, vánoční atmosféru nikým a ničím zkazit. Nalaďte se do pohody, pusťte si pohádky nebo vánoční film a prostě si hoďte nohy na stůl. Pro jednou se nic nestane, věřte mi… Já to právě udělala!