Dříve se lidé koukali na otce, který se aktivně zapojoval do péče o miminko, s trochou nedůvěry. Tyhle doby jsou už ale naštěstí dávno pryč a tatínkové si miminko užívají od prvních dní. Přesto stále přetrvávají některé stereotypy, které je potřeba zlomit a stát se „moderním tátou“.
Sdílej článek
Mýtus 1 – Tatínky miminka nezajímají
Většina otců může potvrdit, že v okamžiku, kdy spatřili svého potomka, zažili neskonalé štěstí. Od prvních dní vyjadřují svůj zájem, zvědavost a radost. Někteří dokonce popisují tento okamžik jako nejkrásnější moment svého života. Jsou aktivnější, co se týče porodu svých partnerek, než tomu bylo dřív. Tráví s ní hodiny před porodem a účastní se samotného narození – díky tomu se dokáží jednodušeji zapojit do pozdější péče o dítě.
Studie ukázaly, že tátové se chtějí přitulit, pomazlit a dotýkat se novorozenců se stejnou intenzitou jako novopečené maminky. Někteří jsou velice opatrní a bojí se, aby miminko „nerozbili“. Ale většina z nich za podpory partnerky všechno hravě zvládne, naučí se, jak dítě bezpečně držet a jak poskytnout oporu hlavičce. Nakonec jsou na tom s péčí stejně jako maminky.
Mýtus 2 – Tátové mají méně zkušeností, co se týče péče o novorozence
Asi je to pravda. V dětství mají muži méně příležitostí naučit se něco o dětech a rodičovských povinnostech než ženy. Stačí se podívat do většiny chlapeckých pokojíčků, jsou plné aut, vlaků, mečů, stavebnic, míčů, kopaček apod. Panenka se najde málokde. Je spíše výsadou holčiček společně s kočárky, domečky, oblečky a nádobíčkem.
Chlapecká zkušenost s péčí o děti není tak rozvinutá jako u děvčat. To ale neznamená, že jsou tatínkové méně kompetentními rodiči. Musí se jen naučit všechny tyhle věci v kratším čase (nejlépe od partnerky).
Nedbalé nasazení prvních pěti plen ještě žádné dítě na světě nepoznamenalo. Stejně tak špatně umytá záda.
Podle dalšího výzkumu se prokázalo, že děti krmené z lahvičky svými otci vypijí stejné množství mléka, jako když je krmí matky. Muži to všechno umí, jen musí získat cvik praxí a za chvíli budou na stejné úrovni jako maminky.
Mýtus 3 – Tátové neví, jak na miminka mluvit
Všude na světě mluví dospělí lidé na miminka jinak, než hovoří ke starším dětem nebo vrstevníkům. Tento druh hovoru se nazývá „baby talk“, a jak se ukázalo, používají ho nejen maminky, ale i tatínkové. Když na miminka promlouváme, používáme kratší věty, hovoříme pomaleji, dokonce změníme styl vyprávění. Je to účinný způsob, jak upoutat pozornost dítěte. Díky tomu se seznámí s hlasem a rysy obličeje svých rodičů. A získává první lekce mateřského jazyka.
Milí tatínci, nedbejte na zažité mýty a chovejte se tak, jak je vám přirozené. Někteří z vás to zvládnou rychleji, jiní potřebují více času. O miminko se ale dokážete postarat stejně dobře jako maminka.
_tip_