Skrývá se někde ve vašem okolí rakytník? Neváhejte a oberte jeho oranžové plody. Není to sice úplně zadarmo, rakytník je nepříjemně trnitý, výsledek vás však příjemně překvapí.
Sdílej článek
Proč rakytník?
Rakytník je vitamínovou bombou. Věděli jste, že má více vitamínů C než citrusové plody, a také obsahuje další tělu prospěšné látky, například provitamín A, vitamíny skupiny B, D, E, F nebo K? Je ideální pro podzimní a zimní sezóny chřipek a nachlazení. Vyzbrojte se tedy rukavicemi, trpělivostí a získejte jeho prospěšné plody. A co si můžete vyrobit?
Rakytníkový džus
- Omyté bobule rozmixujte tyčovým mixérem nebo v kuchyňském robotu. Vznikne vám něco jako pyré.
- To propasírujte přes cedník nebo látku, abyste se zbavili hrubších částí.
- Šťávu zřeďte vodou a oslaďte, rakytník bývá dost kyselý.
- Pokud máte šťávy nadbytek, dá se bez problémů zamrazit.
Rakytníkový džem
Budete potřebovat:
- 250 g plodů rakytníku
- 375 g cukru krupice
- 175 ml vody
Postup:
- Plody proberte, odstraňte špatné kousky a umyjte.
- Sterilizujte skleničky.
- Do hrnce vsypejte plody rakytníku, zalijte je vodou a vařte na středním plamenu asi 10 minut, plody budou praskat a pouštět šťávu.
- Přes drátěné sítko přelijte směs do tepelně odolné skleněné nádoby.
- Scezenou šťávu vraťte do hrnce a přidejte cukr.
- Vařte, dokud teplota směsi nedosáhne 110 °C (teplotu nejlépe změříte vpichovacím teploměrem).
- Džem nalijte do připravených sterilizovaných sklenic. Nelijte džem úplně do plna, v každé sklenici by mělo zbýt aspoň půl centimetru volného místa. Otřete okraje skleniček, pokud vám na ně něco káplo, a skleničky zavíčkujte.
- Skleničky s džemem zavařte v zavařovacím hrnci po dobu 10 minut.
- Jestliže zavařovací hrnec nemáte, je samozřejmě také možné zavařovat džem v klasickém hrnci. Na jeho dno dejte utěrku, aby sklenice neťukaly o dno nebo o sebe. Přilejte vodu, která bude sahat asi do poloviny výšky sklenic a vařte na 80 až 90 °C asi půl hodiny. Pozor, při vyndávání nedávejte sklenice na studenou podložku, mohly by prasknout.