Pigymáma si ve spolupráci s Madetou připravila sérii netradičních, ale neuvěřitelně jednoduchých vánočních receptů na lahodné pomazánky, které ozdobí nejen každý štědrovečerní či silvestrovský stůl, ale vyloudí vám úsměv na tváři po celý rok. Pomazánky si nelze představit bez kvalitního pečiva, a tak vám v prvním díle představíme rovnou tři recepty na loupák, chlebík a focacciu, které vánoční pomazánky krásně doplní. Budou se vám sbíhat sliny!
Sdílej článek
Tentokrát jsme si pro vás na Pigymámě ve spolupráci s Madetou připravili sérii deseti originálních receptů na úžasné vánoční pomazánky, které vám zpříjemní adventní, vánoční i povánoční čas.
S našimi recepty budete mít pomazánky hotové raz-dva! Připravit je můžete v rodinném kruhu nebo dokonce pouze s dětmi, které jednoduchost, vzhled i chuť pokrmů jistě náležitě ocení. Každý recept bude doplněný fotografiemi s potřebnými přísadami a srozumitelným postupem, jenž vás krok po kroku dovede k dokonalému výsledku.
A jaké recepty vás čekají?
Od pomazánkových klasik jako jsou vajíčková či tuňáková v naší rubrice najdete i nápady na svěží a jedinečné pomazánky s bazalkou, sušenými rajčaty, avokádem nebo červenou řepou. Jednotlivé recepty budou postupně přibývat v rubrice Vánoční pomazánkový speciál, a to až do konce roku 2022. Hned na začátek vám ale představíme recepty rovnou na tři druhy pečiva, které vaše pomazánky perfektně doplní, a budete si tak moct připravit více i méně tradiční podobu chlebíčků. Pojďme na to!
Loupák k pomazánkám
Budete potřebovat:
Postup:
Všechny ingredience smíchejte v mixéru s použitím hnětacího háku. Vzniklé těsto dejte na teplé místo a nechte kynout na hodinu a půl. Poté těsto rozdělte na čtyři stejné díly a každý díl vyválejte do kruhu o tloušťce 0,5 cm. Kruh rozřízněte na čtyři trojúhelníky, podobně jako při přípravě croissantu. Každý trojúhleník lehce vyválejte a srolujte od šiřší strany k užší. Vše potřete rozšlehaným vejcem a posypte mákem. Nechte znovu asi 30 minut kynout. Vložte do trouby předehřáté na 180°C a pečte 15 minut. Před podáváním nechte vychladnout.
Pravá italská focaccia
Budete potřebovat:
- 500 g hladké mouky
- 1 čajová lžička soli
- 400 ml vlažné vody
- půlka čerstvého droždí
- 1 polévková lžíce cukru
- 50 až 100 ml olivového oleje
- Jihočeské máslo na vymazání plechu
- rozmarýn
Postup:
Do větší mísy dáme mouku a rozmícháme ji se solí. V odměrce promícháme 400 ml vlažné vody s cukrem a rozdrobeným droždím tak, aby se droždí rozpustilo a vznikl kvásek. Do hladka promíchaný kvásek necháme chvíli odstát a poté ho vlejeme do mouky. Můžeme přidat trochu olivového oleje přímo do těsta. Nejprve mícháme vařečkou nebo hnětacím hákem, jakmile se těsto trochu spojí, ručně ho vypracujeme. Těsto by mělo být o něco řidší než na pečivo či chléb. Těsto přikryjeme mokrou utěrkou a necháme na 45 až 60 min na teplém místě vykynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Máslem vymažeme plech, do kterého vykynuté těsto rukama opatrně přemístíme tak, aby pokrylo celé dno plechu. Těsto polejeme zbytkem olivového oleje a posypeme rozmarýnem. (Můžete přidat olivy, plátky česneku, chilli či jiné ingredience, které máte rádi). Všemi deseti prsty do těsta po celém povrchu zatlačíme, aby se olej dostal do všech míst a v těstě vznikly drobné bublinky. Plech dáme do trouby a pečeme na 180 °C cca 30 až 40 minut, dokud těsto nezezlátne.
Domácí chléb
Budete potřebovat:
- 500 g hladké mouky
- 400 ml vlažné vody
- 4 g sušeného droždí
- 2 čajové lžičky soli
- 2 člžičky drceného kmínu
Postup:
Vsypte mouku do mísy. V mouce vytvořte důlek, do nějž nasypete sušené droždí. Sůl nasypte po vnějšího obvodu mouky, aby nepřišla do styku s droždím. Přidejte drcený kmín, vlažnou vodu a vše promíchejte vařečkou. Míchejte cca minutu, dokud se těsto nespojí. Nádobu s těstem přikryjte mokrou utěrkou, dejte na teplé místo a nechte na 12 hodin vykynout. Po uplynutí příslušné doby vyklopte nakynuté těsto z mísy na vál posypaný moukou. Lepkavé těsto roztáhněte do placky připomínající obdélník, pracujte dlaněmi nebo stěrkou. Těsto poté několikrát přeložte. Horní třetinu těsta přeložte směrem do středu, stejně tak dolní část, podobně těsto zformujte i z pravé a levé strany. Systém překládání nehraje žádnou roli, s klidným srdcem těsto krátce zpracujte, dotvarujte na útvar připomínající kouli a vrhněte se na poslední fázi. Kouli těsta zlehka poprašte moukou a umístěte do mísy nebo ošatky, přikryjte utěrkou a nechte podruhé kynout na dalších 30 minut. Troubu mezitím předehřejte na 230 °C. Připravte si litinový hrnec s pokličkou, popř. smaltovaný nebo keramický hrnec s poklicí, zktrátka cokoli, co vydrží pobyt v troubě. Nádobu nechte v troubě nahřívat 20 až 30 minut (pekáč ničím nevymazávejte ani nevysypávejte). Rozpálený pekáč opatrně vyjměte a poté dovnitř ihned přendejte těsto, které dle libosti posypte kmínem, mákem či jinými semínky. Sůl na posyp raději nepoužívejte, aby povrch chleba nezvlhnul. Chleba ihned přiklopte, vložte do rozpálené trouby a zakrytý pečte cca 30 minut. Potom sejměte pokličku, ale chléb nechte ještě péct nezakrytý 15-20 minut, aby se kůrka vypekla do požadované barvy a křupavosti. Upečený chléb nechte chvilku vystydnout ve formě a vyklopte, nejlépe na mřížku, kde ho ještě nechte chvíli odpočívat.
V příštím díle se již můžete těšit na pomazánky, které můžete s loupákem, chlebem či focacciou dokonale nakombinovat.
Dobrou chuť!
_tip_
Partner vánočního speciálu: