Dětská rádia na Pigy.cz

Obrňte se před stresem!

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pocity, když se nám začne nepříjemně svírat hrdlo i žaludek, známe asi všichni. Bohužel je zažíváme dnes a denně z různých příčin, v různé míře, bez ohledu na věk. Spojují se nejen s událostmi, které v nás probouzejí pocity úzkosti, strachu, nejistoty, napětí, neklidu a bezmoci, ale i s celkovým psychickým rozpoložením. Nepodceňujte jeho příznaky a posilujte svou odolnost vůči stresu.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

V dnešní uspěchané době se setkáváme se stresem čím dál častěji, a dá se říct, že se stal nevyhnutelnou součástí našich životů. Není divu,  naše společnost nikdy nebyla tak silně zaměřena na výkon, dokonalost, krásu, moc a peníze. Takový dlouhodobý stres může mít zničující dopad na náš organismus, fyzické a duševní zdraví i rodinné a pracovní vztahy.

Oproti tomu krátkodobý stres v reakci na stresové situace jako jsou smrt blízkého člověka, závažné onemocnění, úraz, ztráta zaměstnání či partnera, je naprosto přirozený a naše tělo se s ním dokáže po čase vyrovnat. Navíc, někdy může být i užitečný. Pomáhá totiž mobilizovat energii potřebnou k záchraně života, ke zlepšení výkonu nebo dosažení životního cíle.

Na stresové události reagujeme různě a stejně tak každému pomáhá zvládnout stres něco jiného. Někomu pomůže dechové cvičení, jinému třeba kousek hořké čokolády, relaxační koupel, masáž nebo třeba procházka na čerstvém vzduchu. Takové berličky bývají ale jen dočasným řešením. Je potřeba být k sobě upřímný, stresu porozumět, zjistit jeho příčinu, příznaky a postupně si vybudovat obranný mechanismus. Nebojte se ani požádat o pomoc a naučte se říkat NE. Raději než se nechat zavalovat dalšími a dalšími úkoly, přizvěte ke spolupráci kolegy nebo rodinu. Naučte se také plánovat svůj čas. Nepřeskakujte z jedné činnosti na druhou a provádějte ji tak, jak nejlépe dovedete, soustředěně, v klidu a bez toho, aniž byste mysleli na další věci, které na vás čekají. Dalším důležitým bodem je mít se rád a pečovat o sebe. Každý den věnujte chvilku času jen sami sobě a pochvalte se za cokoli, co se vám povedlo.

Naučte se žít v přítomnosti

Neotáčejte se neustále do minulosti za všemi průšvihy, trapasy, nezdary, křivdou a dalšími nepříjemnostmi. Co se stalo, stalo se. Už to nezměníte. Když se budete neustále k nepříjemným situacím vracet, vypěstujete v sobě negativní emoce. Také zabraňte vaší mysli tvořit negativní scénáře a nepodléhejte strachu, jak co dopadne. Vybudovali byste jen v sobě strachy, které ještě nenastaly a možná ani nenastanou. Vnímejte přítomnost na maximum a buďte za ni vděční. Kdykoli na vás začne stres útočit, zkuste zklidnit svou mysl, zhluboka se nedechněte, vydechněte a začněte klidně dýchat.

Co je důležité pro klidnou mysl?

Dýchání

Jak už jsme zmínili, správné dýchání je jedním z největších pomocníků v boji proti stresu. Když jsme ve stresu, často dýcháme velmi krátce a povrchně. Takové dýchání je důkazem, že naše tělo je v tzv. pohotovostním stavu. Právě hluboký nádech a stejně dlouhý výdech vás odvede do stavu relaxace a odpočinku.

Snídaně je základ

Nezapomínejte se ráno dobře nasnídat. A neznamená to, že snídani nahradíte čokoládovou tyčinkou. Zdravá snídaně, bohatá na vitamíny B, může výrazně pomoci v boji se stresem. Vitamín B napomáhá k tvorbě hormonu štěstí – serotoninu. Během dne popíjejte bylinné čaje.

Hýbejte se

Nemusíte cvičit denně hodinu a více, i když by to bylo skvělé. Někdy stačí jen pár minut, i lehké cvičení pomůže uvolnit endorfiny, díky kterým se budete cítit lépe a v pohodě. Každé ráno protáhněte celé tělo, a zkuste jít do práce nebo za vašimi povinnostmi pěšky.

Konejte dobré skutky

Oprostěte se od nahromaděného stresu dobrým skutkem. Stačí třeba uvařit kolegovi šálek čaje, pomoci někomu na ulici. Možností je celá řada.

Odpočívejte a dostatečně spěte

Spánek je pro zdraví a vaši celkovou pohodu opravdu zásadní. Večer nemyslete na žádnou práci ani úkoly, choďte do postele vždy stejný čas. Dopřejte si sedm až osm hodin nerušeného spánku v klidu a tmě.

Zázračná aromaterapie

Zklidnit mysl můžete i pomocí éterických olejů. Například levandule snižuje úzkost, paniku, strach, navozuje pocit vyrovnanosti, podporuje uvolnění a snižuje krevní tlak. Při nervovém vyčerpání vás povzbudí také vůně rozmarýnu či bazalky. Jemně dodají energii a optimismus, uleví chmurám. Grep a mandarinka jsou záchranou brzdou při mentálním vyčerpání a pomohou vám znovu najít radost.

Dodejte tělu hořčík

Hořčík pomáhá zklidnit tělo i mysl a také uvolnit svaly. Navíc v mozku aktivuje tvorbu hormonů štěstí. Dokáže uklidnit nervový systém, ačkoli vaše tělo pracuje na plné obrátky.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor