Má velmi specifickou chuť. Proto ji jedni zbožňují, druzí nenávidí. Řeč je o růžičkové kapustě, jejíž sezóna sklizně je právě v plném proudu.
Sdílej článek
Tahle košťálová zelenina má jednu nespornou výhodu. Je dobře dostupná, oproti jiným zeleninám docela levná a poměrně snadno se s ní v kuchyni pracuje. Otázka však je, jestli jste jí přišli na chuť. Ne každý totiž kapustičku – jak se říká – skousne.
Vydrží i menší mrazíky
Nic na plat. Pro naše babičky byla růžičková kapusta královnou zimní zeleniny. Není totiž náročná na pěstování a pokud ji nemáte zrovna kam uskladnit, klidně ji můžete nechat na záhonu. Vydrží totiž i menší mrazíky.
A stejně jako tomu bývá u ostatní zeleniny, i růžičková kapusta v sobě ukrývá spoustu cenných látek, kvůli kterým bychom na ni neměli v kuchyni zapomínat.
Thiamin na stres a pro lepší soustředění
Budoucím a čerstvým maminkám se jistě bude hodit informace, že kapustička obsahuje vitamin B1 – thiamin, který právě těhotné a kojící ženy potřebují ve zvýšené míře. Thiamin je důležitý i pro mentální svěžest, pomáhá lépe odolávat stresu, soustředění. Také je nezbytný pro děti v období vývinu.
Skvělá zásobárna kyseliny listové
Růžičková kapusta je rovněž velkou zásobárnou kyseliny listové, s jejímž zvýšeným příjmem by měly rovněž počítat především těhulky. Kyselina listová totiž zajišťuje správný vývoj plodu – růst orgánů a tkání i vznik červených krvinek. Zároveň je velmi důležitá pro růst a obnovu buněk.
Je také prokázáno, že pokud žena užívá kyselinu listovou ještě před otěhotněním, snižuje se tak riziko případného potratu.
Růžičková kapusta se rovněž hodí při hubnutí – vláknina a bílkoviny pomáhají s pocitem sytosti, a říká se také, že její konzumace zahání stres.
Kapustička na mnoho způsobů
A jak ji v kuchyni zpracovat? Na mnoho způsobů. Hodí se totiž jak do polévek, tak i jako příloha k masům, zapečená, připravená jen tak na páře, nebo na másle, gurmáni ocení i kapustičky obalené v trojobalu a osmažené dozlatova… Receptů je celá řada. Jen se nebát je zkusit.
_tip_